Vřesová studánka

 
Vřesová studánka je pramen na západním úbočí Červené hory v severozápadní části Hrubého Jeseníku, v nadmořské výšce 1274 metrů. Vřesová studánka má pověst studánky s léčivou vodou a stala se tak časem i s okolím poutním místem. Jde o nejvýše položeným poutním místem na Moravě a ve Slezsku. Nad pramenem je od roku 1927 postavena malá zděná kaplička.
 

Vřesová studánka, Jeseníky, 1935
Vřesová studánka v roce 1935

V letech 1844 až 1850 byl několik metrů nad pramenem postaven kostelík Panny Marie, který však v roce 1946 vyhořel po zásahu bleskem a nebyl obnoven. Na základech kostelíka byl postaven malý kříž, pocházející z věžičky vyhořelého kostelíka Panny Marie.

V roce 1892 byla nad Vřesovou studánkou ve výšce 1313 metrů nad mořem postavena chata Hedelbrünnel (Vřesová studánka), která nabízela restaurační služby i turistické ubytování. Chata byla uzavřena v roce 1981 pro technické problémy a v roce 1988 byla zbořena.

K Vřesové studánce vede, zeleně značena turistická stezka z Bělé pod Pradědem přes Točník a dále do Koutů nad Desnou a červeně značena turistická stezka z Ramzové přes Keprník a pak dále na Červenohorské sedlo. Z Bělé pod Bradědem to je k Vřesové studánce 7,7 km, z železniční zastávky v koutech nad Desnou je to 8,1 km a z Červenohorského sedla 3,6 km.

 

Mapa Jeseníků - Vřesová studánka
Mapa s vyznačením polohy Vřesové studánky. Zdroj:“Mapy.cz“.