Červená hora

 
Červená hora je pátý nejvyšší vrchol Keprnické hornatiny, v severozápadní části Hrubého Jeseníku. Historickým názvem Červené hory je německé jméno Rothe Berg.

Červená hora je rozlehlá hora se třemi vrcholy. Hlavní vrchol je ve výšce 1333 metrů (někdy bývá uváděno 1337 metrů). Sekundární vrcholy jsou dva, vyšší Červená hora-S leží asi pět set metrů severně od hlavního vrcholu, tento vrchol má nadmořskou výšku 1310 metrů. Druhý, nižší sekundární vrchol Červené hory, Červená hora-V leží asi 860 metrů východně od hlavního vrcholu Červené hory, jeho nadmořská výška je 1109 metrů.

Na samotný vrchol Červené hory nevede značená turistická stezka. Vrchol obchází ze západu červeně značená stezka ze směru od Keprníku směrem k Červenohorskému sedlu. Ke známé Vřesové studánce (léčivý pramen nad nimž je postavena kaplička), která leží na západním svahu Červené hory to je z Keprníku 3,5 km a z Červenohorského sedla 3,6 km. Na východním svahu Červené hory je Sněžná kotlina, kde je zřízena Přírodní rezervace Sněžná kotlina. Sněžná kotlina je lavinovou oblastí. Známý je také skalní útvar Kamenné okno, který najdeme na severozápadním svahu Červené hory.
 

Mapa Jeseníků - Červená hora
Mapa Jeseníků s Červenou horou a okolím. Zdroj:“Mapy.cz“.