Hrad Bradlec

 
Zříceninu hradu Bradlec najdeme na stejnojmenném zalesněném čedičovém vrchu s vrcholem v nadmořské výšce 542 metrů, který se nachází mezi vesnicemi Újezdec (jenž je součásí obce Syřenov) a Bradlecká Lhota, v okrese Semily v Libereckém kraji. Hrad Bradlec leží 7 km severovýchodně od centra města Jičín, cca 7 km západně od centra Nové Paky a 5,5 km jihovýchodně od centra Lomnice nad Popelkou. 2,3 km východně od hradu Bradlec leží zřícenina dalšího hradu, hradu Kumburk.

Kolem vrchu Bradlec vede červená a žlutá turistická značka. Nejbližší autobusovou zastávkou je zastávka „Syřenov, na Klepandě, rozcestí“, ze které to je na hrad Bradlec 1,1 km po žluté značce.
Nejbližšími vlakovými zastávkami jsou vlaková zastávka „Kyje u Jičína“ na trati Lomnice nad Popelkou – Mělník, ze které je to na hrad Bradlec 5,4 km a vlaková zastávka „Železnice“, na trati Turnov – Hradec Králové, ze které to je na hrad Bradlec rovněž 5,4 km.

 
 
Hrad Bradlec byl založen zřejmě v druhé polovině třináctého století, jeho výstavba probíhala pravděpodobně mezi lety 1272 až 1289, ačkoli někdy je uváděno, že k založení hradu došlo až na počátku čtrnáctého století. Uvádí se, že v roce 1356 musel hrad dobýt král Karel IV., protože hrad v té době sloužil jako sídlo loupeživých rytířů. To, že hrad sloužil jako sídlo loupeživých rtířů se v historii tohoto gotického hradu ještě jednou nakrátko opakovalo, a to někdy mezi lety 1425 a 1450. V roce 1421 byl hrad dobyt vojskem Čeňka z Vartenberka, v té době přívržence husitů. V šestnáctém století se už hrad Bradlec uvádí jako pustý.

Do dnešní doby se mimo jiné dochovaly mohutné zbytky hranolové věže (brány) na plošince na jihu areálu, ke které se připojovala hradba s baštou na severním konci. Protáhlé jádro hradu obíhal parkán, na východě ještě chráněný příkopem a valem.

 

Turistická mapa s vyznačením polohy hradu Bradlec. Zdroj:“Mapy.cz“.

 
Foto: Hrad Bradlec, autor: Michal Janda, zdroj: wikimedia.commons.com, licence: CC BY-SA 2.0