Zámek Hrubá Skála

 
Zámek Hrubá Skála je zámek ležící na okraji asi dvacet metrů vysokého pískovcového masívu v oblasti Hruboskalsko v Českém ráji, v okrese Semily v Libereckém kraji. Zámek leží nad vesnicí Hrubá Skála, od centra Turnova je vzdálen asi 5,5 km jihovýchodním směrem.

 

Zámek Hrubá Skála, okres Semily
Věž zámku Hrubá skála

Zámek momentálně slouží jako hotel a také jako hostel. Jsou zde také pořádány svatby. V letní turistické sezóně od června do září (červen a září o víkendech, červenec a srpen každý den) je veřejnosti přístupné nádvoří zámku i zámecká věž. Z věže, ale i z nádvoří je hezký výhled na okolí, třeba na hrad Trosky. K zámku se dá dojet autem, poblíž zámku, u restaurace Štekl je parkoviště. Nejbližší vlakovou zastávkou je zastávka v Hrubé Skále, odkud dojdeme po modré značce, další možností je vlaková zastávka v Sedmihorkách, odkud dojdeme k zámku z čáasti po modré a z části po zelené značce.
Zámek Hrubá Skála vznikl přestavbou středověkého hradu, který byl založen kolem roku 1350 Hynkem z Valdštejna. Hrad byl nejdříve přestavěn v renesanční zámek, a to v šestnáctém století rodem Smiřických. Poté došlo k barokní přestavbě a v devatenáctém století pak k romantizující novogotické přestavbě. K zámku vede kamenný most se sochami sv: Floriána a sv. Vavřince. Před zámkem stojí klasicistní kostel sv. Josefa. Část dvacátého století sloužil zámek Hrubá Skála jako rekreační středisko ROH. nyní je na zámku již zmíněný hotel a hostel. Ubytování na zámku Hrubá Skála si můžete zarezervovat (a prohlédnout fotografie pokojů) zde

 

Mapa - Zámek Hrubá Skála
Mapa s vyznačením polohy zámku Hrubá Skála. Zdroj:“Mapy.cz“.