Hrad Valdštejn

 
Valdštejn je zajímavý hrad, respektive zřícenina hradu, kterou najdeme v Českém ráji, v okrese Semily v Libereckém kraji a která rozhodně stojí za návštěvu, zejména v případě, že zavítáte na dovolenou do Českého ráje. Jde o nejstarší hrad v Českém ráji. Areál hradu Valdštejn se nachází na pískovcových skalách propojených mosty a je složen z několika částí. Hrad byl založen zřejmě kolem roku 1280 Jaroslavem z Hruštice, který byl předkem pánů z Valdštejna. Hrad nesl původně německé jméno Waldstein. Hrad zpustl po velkém požáru kolem roku 1550.

Od osmnáctého století nejdříve Valdštejnové (kteří hrad vlastnili opět od roku 1620) a po nich pak v devatenáctém století Aehrenthalové, vybudovali na zříceninách hradu Valdštejna romantické poutní místo. Tak byly postupně postaveny napřiklad kamenné schody, kaple sv. Jana Nepomuckého 1722 na prvním nádvoří, kaplička sv. Jana Křtitele, kamenný most s řadou soch a za ním vstupní brána. existují domněnky, že obraz světce v kapličce sv. Jana Křtitele, pocházející z roku 1836, jehož autorem je František Mašek, je možná jedinou existující podobiznou Karla Hynka Máchy.
 

Hrad Valdštejn, Český ráj
Areál hradu Valdštejn

 
Hrad je veřejnosti přístupný, exteriér hradu, včetně sklepení s expozicí archeologie a výstavou Chvála pískovci a biliárním sálem procházejí návštěvníci samostatně. Pouze s průvodcem jsou přístupny interiéry klasicistního paláce a romantického paláce v zadní části hradu.
Hrad Valdštejn leží asi 3 km jižně od centra Turnova. Výlet na hrad se dá spojiz s návštěvou Hruboskalského skalního města, s návštěvou zámku Hrubá Skála a s návštěvou areálu lázní Sedmihorky. Přímo ke hradu vedou žlutě a červeně značené turistické stezky, červená od vlakového nádraží v Turnově.
 
Mapa - Hrad Valdštejn
Mapa s vyznačením polohy hradu Valdštejn. Zroj:“Mapy.cz“.