Poutní místo Maria Talhof

Poutní místo Maria Talhof
 
Maria Talhof je poutní místo v okrese Opava v Moravskoslezském kraji. Leží v hlubokém údolí Melčského potoka v blízkosti Filipovic z nichž se do údolí dostaneme po modré značce pěšinou po příkrém svahu. Což může činit potíže starším osobám zejména po cestě zpátky. Pohodlnější, ale delší alternativou je přístup po žluté značce z Melče (cca 2,5 km).

Maria Talhof znamená v překladu „Mariin údolní dvůr“. Na dřívější existenci hospodářského dvora může odkazovat blízké stavení. Za potokem najdeme samotné poutní místo opatřené zděnou kapličkou, dřevěným přístřeškem, křížem, křížovou cestou a také z kamenů postavenou lurdskou jeskyní.

Do současného upraveného stavu bylo místo dáno v roce 1996 a v současnosti se na Maria Talhof opět konají pravidelné poutě. První kaplička zde byla postavena zřejmě už v osmnáctém století jako projev díků za zázračné uzdravení malého dítěte (nekde se uvádí děvčátka). Nynější zděná kaplička byla postavena v roce 1926. Po roce 1945 místo chátralo, upadalo v zapomění a bylo takřka zničeno.
GPS:49°50’22.309″N, 17°47’14.012″E
 
maria_talhof560vyznaceni

Napsat komentář