Lázně Sedmihorky

 
Lázně Sedmihorky jsou původně vodoléčebné lázně, založené mezi roky 1839 a 1841 turnovským lékařem Antonínem Vincencem Šlechtou, velkým zastáncem vodoléčby. Lázně byly založeny východně od původních Sedmihorek (německy Wartenberg), na místě kde vyvěral minerální pramen ůsedmihorkaů, známý již od roku 1702.

V těchto lázních se léčilo studenou vodou, pobytem na čerstvém vzduchu, tělesným cvičením a dietou. V dobách největší slávy lázní zde jezdily významné osobnosti té doby, jako Jan Neruda, Eliška Krásnohorská, Otilie Sklenářová-Malá, Gustav Pfleger Moravský, Jindřich Mošna, František Karel Kolár, Alois Ander. Gustav Pfleger Moravský do zdejších lázní zasadil část děje svého románu Paní fabrikantová. do lázní jezdili i zahraniční hosté.

 

Lázně Sedmihorky, okres Semily
Lázně Sedmihorky

 

Od roku 1886, po smrti zakladatele a dlouholetého ředitele lázní, se zaměření lázní postupně měnilo, léčilo se zde například rašelinou. V roce 1914 se lázně změnily na klimatické lázně. Roku 1945 byly lázně znárodněny podle Benešových dekretů a později byly přeměněny na zotavovnu ROH. V pozdější době sloužily lázeňské domy (Zámeček, Pramen) jako hotel a kongresové centrum a potom také jako Ajurvédské lázně. V současné době jsou všechny budovy a objekty lázní trvale uzavřeny.

Lázně Sedmihorky najdeme v Českém ráji, asi jeden kilometr jihozápadně od vesnice Sedmihorky, která je součástí obce Karlovice v okrese Semily v Libereckém kraji. Železniční zastávka Sedmihorky je vzdálená asi 1,2 km. V blízkostí Lázní Sedmihorky se nachází hruboskalské skalní město a také zámek Hrubá Skála, v dohcázkové vzdálenosti je i hrad Valdštejn.