Božídarské rašeliniště

 
Božídarské rašeliniště je národní přírodní rezervace v Krušných horách, v okrese Karlovy Vary, v Karlovarském kraji. S rozlohou 929,5 hektaru je největší národní přírodní rezervací v Krušných horách. Bárodní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště se rozkládá poblíž česko-německé hranice v prostoru mezi městy Boží Dar, Jáchymov Abertamy a Horní Blatná. Severovýchodní cíp rezervace přiléhá k jihozápadnímu okraji města Boží Dar, od centra Jáchymova je hranice národní přírodní rezervace vzdálená asi 2 km severně.

Národní přírodní rezervace byla vyhlášena roku 1965 a chrání vrchovištní rašeliniště se smrčinami, klečí, porosty borovice blatky, břízy trpasličí, loukami a vřesovišti. Roste zde také masožravá rostlina rosnatka okrouhlolistá. Nejvyšším bodem na území národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště je vrch Božídarský Špičák. Těžba rašeliny v prostoru nynější národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště probíhala až do druhé světové války.

Národní přírodní rezervací Božídarské rašeliniště prochází červeně značená turistická stezka z Božího daru směrem na Jáchymov a také značené naučné stezky Božídarské rašeliniště, Ježíškova cesta a naučná stezka Blatenský příkop.