Zámek Defurovy Lažany

 
Zámek Defurovy Lažany se nachází na jižním okraji vesnice Defurovy Lažany, v blízkosti Bednářského rybníka a Mlynářského rybníka. Defurovy Lažany jsou součástí obce Chanovice, leží v okrese Klatovy v Plzeňském kraji, asi 15 km západně od Blatné, 28 km východně od centra Klatov a asi 43 km jihovýchodně od centra Plzně.
Původně šlo o gotickou tvrz, o které je prvné písemná zmínka z roku 1496 a jejími vlastníky tehdy byli Lazanští z Bukové. Tvrz byla v druhé poovině šestnáctého století renesančně přestavěna. K další přestavbě, a to raně barokní, došlo v druhé polovině sedmnáctého století, za vlastnictví rodu Desfours.
 

Zámek Defurovy Lažany, okres Klatovy
Zámek Defurovy Lažany

 
V polovině devatenáctého století byl zámek klasicistně upraven. Po druhé světové válce byl na zámku internát zemědělského učiliště v Oselci. V roce 1991 byl zámek v restitucích vrácen původním majitelům. Nyní zámek patří soukromé firmě, zámek je prázdný, je neudržovaný a chátrá.
 
 
Zámek Defurovy Lažany je čtyřkřídlý (někdy se uvádí trojkřídlý, s tím, že jedno z křídel je zalomeno tak, že křídla obklupují menší nádvoří) jednopatrový objekt. Nádvoří zámku je lemováno arkádami v přízemí. Nádvoří zámku je přístupné dvěma průjezdy. K zámku přiléhá zámecký park.
 
Mapa Defurovy Lažany
Mapa s vyznačením polohy zámku Defurovy Lažany. Zdroj:“Mapy.cz“.

Foto 1 a 2: Zámek Defurovy Lažany, autor: Krabat77, zdroj: wikimedia.commons.com, licence: CC BY-SA 3.0