Pěchotní srub (bunkr) MO-S 17 „Štipky“

Pěchotní srub (bunkr) MO-S 17 „Štipky“ je oboustranný dvoupatrový pěchotní srub vybudovaný v třicátých letech dvacátého století jako součást československého pohraniční opevnění. Tento pěchotní srub byl vybetonován ve druhé třídě odolnosti ve dnech 3. až 9. září 1936 pražskou stavební firmou Václav Nekvasil, a.s.. Jméno „Štipky“ má tento podle lokality, kde se nachází. Tento pěchotní srub byl jako jeden ze dvou v celém systému pevnostního pásma (také MO-S 6 Odra) nakamuflován standardními maskovacími barvami a zastřen maskovacími sítěmi.

Bunkr MO-S 17 "Štipky"
Pěchotní srub (bunkr) MO-S 17 „Štipky“

Tento bunkr byl v roce 1945 silně poškozen poté, co v něm byla vojáky Rudé armády odpálená kořistní munice. Výbuch způsobil utržení a obrácení stropnice.
MO-S 4 Štipky najdeme v lese poblíž hájenky Štipky, necelých sto metrů od silnice spojující Šilheřovice (respektive od rozcestí na Markvartovice a Šilheřovice) a Darkovičky, Tento pěchotní srub leží mezi objekty MO-S 16 obora a MO-S 18 Ruzcestí a vede k němu odbočka naučné stezky „Areál opevnění Darkovičky“.

Mapa bunkr MO-S 17 Štipky
Mapa s vyznačením polohy MO-S 17 Štipky