Hrobka (mauzoleum) rodiny Wetekampovy v Hlučíně

Hrobka rodiny Wetekampovy v Hlučíně

 
Hrobka rodiny Wetekampů (někdy se používá i označení mauzoleum Wetekampů) je empírová kamenná stavba, kterou najdeme v Hlučíně v těsné blízkosti autobusového nádraží. Stavba byla původně umístěna v areálu evangelického hřbitova, ten byl však v roce 1965 zrušen a na jeho místě je malý park a z části autobusové nádraží.

Hrobku nechal postavit v roce 1898 Vilém Wetekamp, jenž byl vrchním účetním (někdy uváděno jako ředitel) Rothschildových statků. Stavba nás upoutá svou žlutavou barvou a také výrazným hlavním průčelím, které je zakončeno trojůhelníkovým štítem s velkou hlavou anděla a pod ním najdeme nápis „FAMILIE WETEKAMP“, tedy „Rodina Wetekampova“. Nad výraznými masivními dveřmi je pak nápis “ RUHE IN FRIEDEN“ tedy „Odpočívejte v pokoji“. Což se vlastně doposud splnilo, jelikož hrobka zůstala jediným hrobovým místem z původního evangelického hřbitova, které zůstalo nedotčeno. Hřbitov byl zrušen v roce 1965. Mauzoleum Wetekampů bylo prohlášeno kulturní památkou již v roce 1958.

Čtvercová stavba má kopulovitou střechu, na jejímž vrcholu je osazena socha ženy, jenž v pravé ruce třímá vavřínovou ratolest a v levé ruce věnec. V hrobce jsou pohřbeni čtyři členové rodiny Wetekampů.

GPS: 49°53’54.245″N, 18°11’6.735″E
 

Napsat komentář