Hrad Burkvíz

Hrad Burkvíz, hradní studna
Hrad Burkvíz, příkop s hradní studnou
 
Hrad Burkvíz (GPS: 50°8’0.772″N, 17°33’43.732″E, také Luginsland, dříve zřejmě také Lugswalde a hrad Albrechtice) býval strážní hrad a také zřejmě centrum středověké kolonizace okolního kraje. Zbytky hradu Burkvíz najdeme na vrcholu kopce Oldřichov (nadmořská výška 652 metrů)jenž leží mezi vesnicemi Burkvíz (součást Města Albrechtice) a Vraclávek (součást obce Hošťálkovy) v okrese Bruntál, v Moravskoslezském kraji.

Dnes z hradu Burkvíz najdeme dobře viditelné okrouhlé jádro, jenž obklopuje po celém obvodě rovněž dobře znatelný příkop a val. Na ploše jádra jsou znatelné prohlubně po základech staveb, drobné zbytky zdiva a uměle upravované skalní výchozy. Na severozápadě jádra stávala čtverhraná věž, z části zřejmě kamenná, z části dřevěná. V příkopu pod tehdejší věží se nachází hradní studna, která je dnes renovovaná. V areálu hradu, který je volně přístupný najdeme informační tabuli, přístřešek s posezením, lavičky. Z areálu hradu je dobrý výhled do okolí.
Předválečný archeologický průzkum potvrzoval existenci hradu od druhé poloviny třináctého století. Hrad zanikl roku 1474, kdy byl v majetku Jiřího Stoše z Kounic, tehdy byl po dvoudenním obléhání vojsky krále Matyáše Korvína dobyt a rozbořen. Někdy je hrad ztotožňován s hradem Lugswalde (později Albrechtice) jenž je připomínán v souvislosti s rokem 1050 jako strážní hrad severní moravské hranice.
 
Hrad Burkvíz, jádro hradu
Jádro hradu Burkvíz
 
Jak se dostat na Hrad Burkvíz
Nejbližší železniční stanicí jsou Linhartovy mezi Krnovem a Městem Albrechtice na železniční trati č.292. Z Linhartov dojdeme po zelenobílé značce „Městského okruhu“ asi po pěti kilometrech. Ze železniční stanice v Městě Albrechticích je to na hrad Burkvíz asi 7,5km a to nejdříve po zelené turistické značce, přes centrum města a Žáry a poté po zelenobílé značce „městského okruhu. Nejbližší autobusovou zastávkou je zastávka „Město Albrechtice, Burkvíz, točna“, ze které to je na hrad asi 2,1 km, nejdříve po neznačené cestě a poté po značce „Městského okruhu“. Pokud jedeme autem, tak ze silnice č.57 mezi Krnovem a Městem Albrechtice odbočíme buď v Krásných Loučkách směrem na Hošťálkovy a dojedeme do Vraclávku a poté dojdeme na hrad. Nebo odbočíme na Burkvíz a z něj pak na východním konci výjdeme po neznačené cestě, která se později napojí na značenou cestu „Městského okruhu“.
Stáhnout PDF průvodce do kapsy – Hrad Burkvíz
 
Hrad Burkvíz, val a příkop
Val a příkop hradu Burkvíz, vpravo jádro hradu
 
Mapa okolí hradu Burkvíz

Turistická mapa okolí hradu Burkvíz  Zdroj: „Mapy.cz“

 

Napsat komentář