Památník prvního transportu Židů v Evropě, Ostrava-Přívoz

privoz-zidovsky-pamatnik2-pz
 
Památník prvního deportačního transportu Židů v Evropě z Ostravy do Niska nad Sanem, který se uskutečnil 18. října 1939 najdeme v Ostravě-Přívoze v prostoru mezi budovou hlavní pošty, točnou tramvají a hlavním vlakovým nádražím. Památník byl odhalen 18. října 2009.

Památník je tvořen šesti segmenty, šesti prostorově oddělenými částmi Davidovy hvězdy a pamětní deskou. Každý z šesti dílů hvězdy je na vlastní kovové podpoře. Jednotlivé části památníku jsou prostorově umístěny tak, aby se při pohledu od pamětní desky opticky spojily v symbol hvězdy. Právě z tohoto jediného místa je hvězda viditelná (což platilo do úpravy prostoru před hlavním nádražím a do vydláždění okolí památníku dlažbou, po této úpravě byly některé segmenty zasazeny jinak vysoko a nespojují se podle původní myšlenky).
 
privoz-zidovsky-pamatnik-pz
 
Památník je připomínkou prvního transportu evropských Židů, který se uskutečnil 18. října 1939 z Ostravy do Niska nad Sanem. Poté následoval druhý transport, a to 27. října téhož roku. V obou transportech odjelo 1223 mužů, kteří měli společně s muži dvou vídeňských a dvou katovických transportů vybudovat tábor, který se měl stát základnou pro zřizování židovského ghetta, kam by proudily deportační transporty Židů ze střední Evropy.
 
mapa-pamatnik-transportu-zidu-ostrava-privoz
 
Mapa okolí vlakového nádraží Ostrava-hlavní nádraží s vyznačením památníku prvního transportu Židů v Evropě. Zdroj: „Mapy.cz“

Napsat komentář