Zámek Slezské Rudoltice

Zámek Slezské Rudoltice, Osoblažsko.
Zámek Slezské Rudoltice

Zajímavý a méně známý zámek, občas nazývaný „Slezské Versailles“ najdete ve Slezzských Rudolticích, ležících v tak trochu zapomenutém kraji, v Osoblažsku, mezi Městem Albrechtice a polskými Glubczycemu asi 13 km severně od Krnova a 8 km jižně os Osoblahy.

Zámek ve Slezských Rudolticích
Zámek Slezské Rudoltice

Zámek ve Slezský Rudolticích byl postaven v polovině 16. století jako menší renesanční sídlo rodem Fulštejnů na místě středověké tvrze. Mezi pozdější nejdůležitější vlastníky zámku patřili rod pánů z Hodic, Jiří svobodný pán z Hodic zámek v roce 1630 koupil od Maxmiliána z Dietrichštejnu a Albert Josef říšský hrabě z Hodic a Volframic pak nechal v 18. století zámek barokně přestavět a vytvořil z něj jedno z kulturních center Slezska. Po jeho smrti začal zámek upadat. Ve dvacátém století bylo na zámku mimo jiné sídlo části Goebellsova ministerstva propagandy, sídlo MNV, a sklad zdravotnického zásobování.

Zámek Slezské Rudoltice, Osoblažsko
Zámek ve Slezských Rudolticích

Zámek ve Slezských Rudolticích je veřejnosti přístupný a momentálně v něm můžete spatřit několik stálých expozic, jsou jimi původní mobiliář kapličky v Koberně, Historie zámku a obce, Když řinčí zbraně – výstava zbraní, Archeologické nálezy Krnovska, Paličkovaná krajka, Medaile 20 století. Mimo stálé expozice můžete na zámku vidět také příležitostné výstavy a také jsou na zámku pořádány různé kulturní akce.
Zámek je otevřen pro veřejnost od května do září. Vstupné je 40 Kč.

Mapa Slezské Rudoltice
Mapa s vyznačením polohy zámku ve Slezských Rudolticích. Zdroj: „mapy.cz“

Napsat komentář