Zámek Veselí

 
Zámek Veselí stojí v malé vesnici Veselí, která je nyní částí města Janovice nad Úhlavou v okrese Klatovy v Plzeňském kraji. Původně zde stála nejspíše vodní tvrz, která byla postavena před rokem 1404, kdy je o ní první písemná zmínka. pak byla tvrz někdy před rokem 1543 renesančně přestavěna.

Roku 1863 se stal majitelem tvrze Fridrich Stadion-Thannhausen, a ten ji nechal přestavět v duchu romantismu, z části po vzoru tudorovské gotiky, na zámek, a to podle návrhu klatovského architekta Josefa Mayera. V roce 1885 byl zámek koupen Bedřichem Matzenauerem, jeho potomkům byl zámek v roce 1941 zkonfiskován Německou říší a po roce 1948 se stal majetkem československého státu. Byli zde kanceláře zemědělských podniků a také byty. Během let zámek schátral a dostal se do havarijního stavu, v současnosti existuje spolek (Tvrz Veselí), který se stará o jeho záchranu.

Zámek Veselí leží nedaleko železniční stanice „Janovice nad Úhlavou“, která na sever od vesnice Veselí a ze které dojdeme k zámku po ulici Nádražní asi po pěti stech metrech.

 

mapa - Zámek Veselí, janovice nad Úhlavou, okres Klatovy
Mapa s vyznačením polohy zámku Veselí. Zdroj:“Mapy.cz“.

Foto: Zámek Veselí, autor: Václav Štorek, zdroj: wikimedia.commons.com, licence: CC BY-SA 4.0