Zámek Raduň

radun_625
 
Méně známý státní zámek Raduň najdeme ve stejnojmenné obci v okrese Opava v Moravskoslezském kraji, asi osm kilometrů od Opavy. Jde o zámecký areál tvořený samotným zámkem, oranžerií, barokní sýpkou a přírodně-krajinářským zámeckým parkem s rybníkem. K areálu patřily také další, dnes zchátralé stavby, jako úřednický dům naproti zámku, nebo ovčín.

Na místě zámku stávala původně gotická zemanská tvrz, která byla v šestnáctém století přestavěna na renesanční sídlo. To bylo v první třetině přestavěno na klasicistní zámek. V blízkosti najdeme barokní sýpku, v níž je informační centrum a historická expozice. Přístupná je také klasicistní oranžerie.
 
T3
 
Zámek je otevřen od dubna do října. Probíhají také vánoční prohlídky. Jsou k dispozici dva návštěvnické okruhy, a to I.okruh, který nabízí historické interiéry přízemí, patra a podkroví jižního křídla a II.okruh, jenž nabízí interiéry patra a podkroví severního křídla. Je možné navštívit také historickou oranžerii a historickou expozici v barokní sýpce

Do Raduně se dostaneme nejlépe autobusem opavské MHD, nejlépe na zastávku „Raduň, Jednota“, například ze zastávky před vlakovým nádražím Opava-východ. Do Raduně jde od vlakového nádraží Opava-východ dojít i pěšky po žluté značce přes Kylešovice. Autem se do Raduně dostanete po silnici č. 464 z Opavy do Bílovce. Parkovat lze poblíž kostela, pod zámkem.
GPS: 49°53’28.359″N, 17°56’40.701″E

Více informací o zámku v Raduni, otevírací dobu, vstupné a další informace najdete v Průvodci do kapy pro zámek Raduň, kde si také můžete stáhnout pruvodce do kapsy zámkem Raduň ve formátu PDF.

 
radun
Mapa okolí Raduně. Zdroj:Mapy.cz

Napsat komentář