Stříbrný důl Slepetné, Hradec nad Moravicí

Stříbrný důl Slepetné, Hradec nad Moravicí
 
Stříbrný důl Slepetné je jedním z méně známých zajímavých míst Hradce nad Moravicí. Jde o pozůstatky dolování stříbronosné rudy na vrchu Slepetné ( na starých mapách označováno jako „Slepetner Gebürg“). Nejstarší dolování na Slepetné probíhalo v 11. až 12. století a pojí se založením mincovny v Olomouci moravským knížetem Břetislavem I. Tehdy šlo o nejznámější slezský stříbrný důl. Tento důl také patří k nejstarším stříbrným dolům v ČR, známé české doly jsou mladší.

Stříbrný důl Slepetné najdeme nad Kajlovcem, místní částí Hradce nad Moravicí. Nejrychleji tam dojdeme právě z Kajlovce po žluté značce, čeká nás však nelehká cesta do kopce s velkým převýšením. Snažší, ale mnohem delší cesta je z Hradce nad Moravicí od ulice Pod Kalvárií z části po křížové cestě Slezské Kalvárie, pak přejdeme na zelenou značku a dojdeme k rozcestí „Nad Záviliším“. Tam začíná naučná stezka „Stříbrný důl Slepetné“, která nás kromě jam a odvalů tehdejšího stříbrného dolu dovede také ke staré dědičné štole Kajlovec.

Pozůstatky stříbrného dolu Slepetné tvoří několik plytkých jam a příkopů a to jak z nejstarší doby zdejšího dobývání stříbra, tak také z patnáctého století, kdy byla těžba obnovena po otevření opavské mincovny. Tyto jámy jsou nejpatrnější a zřejmě dosahovaly hloubky až 25 metrů. Spoustu zajímavých informací najdete na informační tabuli. Pokud budete pokračovat po naučné stezce k dědičné štole Kajlovec, počítejte s velkým stoupáním zpět na „hlavní“ zeleně značenou cestu.
GPS:49.8511494N, 17.8914928E
 
Stříbrný důl Slepetné-mapa
Turistická mapa Hradce nad Moravicí s vyznačením Stříbrného dolu Slepetné Zdroj mapy:Mapy.cz

Napsat komentář