Mechtildin dub a bludný balvan

T3
 
V přírodní rezervaci Dařanec na okraji Vřesiny najdeme na křižovatce lesních cest, jen pár set metrů od cesty z Vřesiny do Píště, bludný balvan s německým nápisem „Mechtildeneiche“, čili Mechtildin dub.

Bludný balvan je z hrubozrné červené a byl zde dovlečen ve starších čtvrtohorách pevninským ledovcem ze Skandinávie. A kde se vzal ten nápis? Poblíž kamene rostl mohutný dub, který začal na tomto místě růst okolo roku 1500, dnes najdeme poblíž bludného balvanu jen jeho zbytky. Dub totiž padl k zemi v květnu poté co se v jeho dutině rozhořel požár z ohně, který si v tomto, v té době už dlouho vykotlaném dubu, rozdělali lesní dělníci, schovávajíc se zde před deštěm.

Zmiňovaný dub nesl jméno Mechtildin dub (Mechtilden Eiche) podle kněžny Mechtildy Lichnovské (Mechtilde Christiane Marie Gräfin von und zu Arco-Zinneberg) jenž byla manželkou majitele zdejšího panství knížete Karla Maxe Lichnovského a také spisovatelkou. K její osobě a popisovanému dubu a bludnému kameni se váže několik legend, podle jedné našla kněžna jednoho rána ve vykotlaém dubu děvčátko, které se předchozího dne ztratilo a s přicházející nocí hledalo ochranu ve velkém vykotlaném dubu.

Ve zmiňovaných místech se nacházely i hranice panství a duby zde byly vysazovány jako hraniční stromy, proto zde najdeme i řadu dalších ještě rostoucích mohutných dubů.

GPS: N 49°57.57833′, E 18°11.93717′
 
T3
 
T3