Židovský hřbitov v Hlučíně

Židovský hřbitov v Hlučíně byl založen v roce 1814 na místě, u kterého je dnes křižovatka ulic Ostravská a Rovniny (orientačním bodem může být blízký supermarket Penny, a zastávka MHD „Hlučín, Pneuservis“. Hřbitov se během let rozrůstal a před první světovou válkou již čítal okolo dvě stě padesáti náhrobků. Okolo roku 1860 byla u hřbitova postavena obřadní síň.

Židovský hřbitov v Hlučíně
Mogyla a náhrobky na židovském hřbitově v Hlučíně

Během let 1942 a 1943 byl hlučínský židovský hřbitov kompletně zničen nacisty a měl být přeměněn na park. Náhrobky byly použity na vydláždění koryta odvodňovacího žlabu za Hlučínem. V roce 1946 byla zbořena obřadní síň a na větší části židovského hřbitova byl zřízen ruský vojenský hřbitov, kde byli pohřbeni vojáci Rudé armády padlí při Ostravsko-opavské operaci na konci druhé světové války.

Mapa Hlučína - Židovský hřbitov
Mapa Hlučína s vyznačením polohy židovského hřbitova. Zdroj:“Mapy.cz“.

Ztracené židovské náhrobky byly objeveny v roce 2007 Mojmírem Sonnkem v odvodňovacím žlabu poblíž města. V roce 2008 byl hlučínský židovský hřbitov obnoven na části jeho tehdejší plochy a to za ruským vojenským hřbitovem. Židovský hřbitov v Hlučíně nyní sestává s mohyly, na kterou byly umístěny části a zlomky zachráněných náhrobků, kterých je kolem dvou set a z v řadách stojících náhrobků, kterých jsou více než čtyři desítky.