Slezská Kalvárie

Slezská Kalvárie
 
Slezská Kalvárie je křížová cesta v Hradci nad Moravicí, v Moravskoslezském kraji. Křížová cesta vede od úpatí kopce Kalvarie (ulice pod Kalvárií v blízkosti centra Hradce nad Moravicí) až na jeho vrchol ve výšce 414 (uvádí se i 415) metrů nad mořem. Křížová cesta měří zhruba 1100 metrů, s velkým převýšením a je na ní třináct zastavení v podobě zděných kapliček s kamennými reliéfy.

Na vrcholu je kříž a mramorová deska s nápisem „Pochybovači, jenž o Bohu a jeho všemohoucnosti mudruješ, rozhlédni se, rozvaž a umlkni!“ Na Kalvárií se koná každoroční pouť a to v září kolem svátku Povýšení sv. Kříže.

Křížovou cestu nechala vybudovat Anna Maria Magdalena Thomagnini v roce 1764, poté co se jí zdál sen, jak na ozářený kopec Kalvárie vystupují věřící. Původně šlo o dřevěnné slkoupy, které byly zděnými kapličkami nahrazeny v roce 1856. Při rekonstrukci v roce 1889 byly obrazy malované na plechu nahrazeny kamennými reliéfy.

Z vrcholu Kalvárie je hezký výhled na hradecký zámek i na Opavu a okolí. Na vrcholu najdeme také pozůstatky kamenných šancí, pevnostního opevnění z osmnáctého století.

GPS: 49°51’44.043″N, 17°53’5.798″E
Může vás zajímat: Průvodce do kapsy – Zámek Hradec nad Moravicí (i v pdf)
 

Napsat komentář