Model sluneční soustavy v Opavě

 
Málo známou zajímavostí Opavy je model sluneční soustavy. A nejen Opavy, ale i jejího okolí, protože části modelu najdete nejen v samotné Opavě, ale i na několika dalších místech v okree Opava. Opavský model sluneční soustavy, tedy jak velikost planet, tak vzdálenost planet od slunce i mezi jednotlivými planetami, je vytvořen v měřítku 1 : 627 000 000.

Slunce je představována koulí ve fontáně před Hláskou na opavském Horním náměstí. První planeta Merkur je kousek od Slunce, a to hned u Slezského divadla, na stejném náměstí. Následuje planeta Venuše, která je na Matiční ulici. Nám všem dobře známá Země, respektive její model je ve Dvořákových sadech a planetu Mars najdeme u rektorátu Slezské univerzity.

Pak následuje výjimka, protože nepokračujeme hned Jupiterem, jak by se nabízelo, ale jako malá vsuvka tu jsou dvě malé planetky, jejichž jména se váží k Opavě a jsou jimi planetky Oppavia a Silesia, které najdeme na náměstí sv. Hedviky. Poté pokračuje model sluneční soustavy opět planetami a Jupiter najdeme u víceúčelové haly a Saturn pod kostelem v Jaktaři. Tím se pomalu dostáváme na okraj Opavy a dále již budeme pokrařovat mimo Opavu.

Planeta Uran je umístěna u vojenské pevnosti v Milostovicích a planeta Neptun u kulturního domu ve Stěbořicích. Posledním budem opavského modelu sluneční soustavy je planetu Pluto, která už vlastně v současnosti za planetu považována není. Pluto najdeme před vchodem do arboreta v Novém Dvoře.

Foto: Stanoviště opavského modelu sluneční soustavy zastupující planetu Merkur.