Domek zvěrokleštiče v Komni

 
Domek zvěrokleštiče (obydlí zvěrokleštiče) je domek přibližně z poloviny devatenáctého století, který postavil zemědělec František Toman, který zde hospodařil, stejně jako jeho potomci. Jeho syn Karel Toman navíc v době mezi válkami provozoval v oblasti tehdy oblíbené řemeslo s názvem zvěroklestičství. Jak název napovídá, šlo o kastraci hospodářských zvířat. Používá se nejen slovo zvěrokleštič, ale i zvěroklestič, od slova klestit (což znamená kastrovat).

Jde o jednopatrový zděný domek se sedlovou střechou. Obytnou část domu tvořila velká světnice, a vedle ní malá kuchyně, k obytným místnostem přiléhala komora, chlév a „mlatevňa“, která sloužila k mlácení obilí.
Domek zvěroklestiče se nachází ve střední části obce Komňa, naproti základní školy, vedlé které stojí kostel sv. Jakuba Většího.

V tomto domku je umístěna expozice přibližující zaniklé řemeslo zvěrokleštičství. Domek slouží také jako ukázka bydlení ve druhé polovině devatenáctého století. Světnice domku je také využívána k folklórním účelům a dalším kulturním akcím. Expozice otevřena na požádání. Více informací na https://www.komna.cz/obec/historie/obydli-zveroklestice-93cs.html

Komňa je vesnice v okrese Uherské Hradiště, ve Zlínském kraji, 12 km východně od centra Uherského Brodu, 5 km jižně od Bojkovic a necelých 8 km od česko-slovenské hranice. Komňa bývá uváděna jako jedno z možných rodišť Jana Ámose Komenského.
 

Mapa - Obydlí zvěroklestiče, Komňa, okres Uherské Hradiště
Mapa s vyznačením polohy domku zvěrokleštiče v Komni. Zdroj:“Mapy.cz“.

Foto: Domek zvěroklestiče v Komni, autor: Jan Kamenicek, zdroj: wikimedia.commons.com, licence: CC BY-SA 4.0