Poutní hora

 
Poutní hora je vrch mezi Českou vsí, Žáry a Městem Albrechtice v okrese Bruntál v moravskoslezském kraji. Vrchol Poutní hory je v nadmořské výšce 708 metrů. Přes Poutní horu prochází značená stezka „Městského turistického okruhu“, vedoucí z Města Albrechtice. Nejkratší cestou je cesta z České vsi po zelené značce do „Sedla nad Žáry“ a pak po značce městského okruhu, ne vrchol Poutní hory je to touto cestou dva kilometry.

Dříve nesla Poutní hora německé jméno Riemerberg a byla významným poutním místem nejen zdejší oblasti, ale celého Rakouského Slezska. Už v šestnáctém století stála na Poutní hoře kaple, kterou v roce 1651 vystřídal první, ještě malý, poutní kostel. V roce 1723 byl kostel Jezuitským řádem, kterému patřil, rozšířen, i tak však přestávala jeho kapacita vyhovovat rostoucímu množství poutníků a tak byl okolo roku 1733 let zbořen a na jeho místě započala výstavba nového velkého poutního kostel, jehož délka byla čtyřicet dva metrů. Kostel byl dostavěn v roce 1760. Kostel byl údajně vidět i ze čtyřicet kilometrů vzdálené Nisy.




V roce 1782 byl však kostel zrušen dekretem císaře Josefa II a byl určen k prodeji na stavební materiál a k následné demolici. Poslední mše se v kostele uskutečnila 26. července 1784. Na konci roku 1787 byl kostel vydražen za něco víc než šedesát zlatých Josefem Jäschkem z České vsi, který následujícího roku nechal kostel zbořit…
 

jezírko na Poutní hoře, Město Albrechtice, okres Bruntál
Jedno z jezírek pod vrcholem Poutní hory

 
Dnes nejsou zbytky kostela patrné, na vrcholu Poutní hory je vytvořeno odpočinkové místo pro turisty. Pod vrcholem (na západní straně) najdeme dvě menší jezírka. Na svahu Poutní hory, na straně směrem k Městu Albrechtice, najdeme malou kapličku. Ještě o něco níže najdeme lokalitu „U buku“, kde najdeme informační tabuli a více než tři sta let starý buk.
 
mapa - Město Albrechtice - Poutní hora
Mapa s vyznačením poohy Poutní hory. Zdroj:“Mapy.cz“.