Přírodní památka Uhlířský vrch

Přírodní památka Uhlířský vrch byla vyhlášena v roce 1966 na jižním svahu Uhlířského vrchu, na místě opuštěného lomu po bývalé těžbě tufů, kde se těžily tufy od devatenáctého století až do druhé poloviny dvacátého století. Uhlířský vrch býval před 1,7 milionem let činnou sopkou. Lávový proud vytékal původně ze sopky východním a severovýchodním směrem a je tvořen čedičem. Čedičové podloží vytváří podmínky pro růst teplomilných druhů, vzácných nejen v tomto regionu. Roste zde například bělolist rolní. Výměra přírodní památky je 3,7 ha.

PP Uhlířský vrch a kostel Panny Marie Pomocné
Přírodní památka Uhlířský vrch s poutním kostelem Panny Marie Pomocné

Uhlířský vrch najdeme asi tři kilometry jihozápadně od centra Bruntálu. Vrchol Uhlířského vrchu je ve výšce 672 metrů nad mořem. Na Uhlířský vrch se z Bruntálu dostaneme po zelené turistické značce. Část zeleně značené cesty kopíruje trasa Naučné stezky Po vulkanitech. Z druhé strany Uhlířského vrchu se k přírodní památce dostaneme po zelené turistické značce z Moravskoslezského Kočova.

Přírodní památka Uhlířský vrch, Bruntál
Přírodní památka Uhlířský vrch
Mapa Bruntálu - Uhlířský vrch
Mapa okolí Bruntálu s vyznačením polohy Přírodní památky Uhlířský vrch

Foto 1: Přírodní památka Uhlířský vrch s poutním kostelem Panny Marie Pomocné. Autor: PZ
Foto 2: Přírodní památka Uhlířský vrch, jižní svah Uhlířského vrchu. Autor: Palickap, Zdroj: commons.wikimedia.org, Licence: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International