Pěchotní srub (bunkr) MO-S 4 „U šedé vily“, Bohumín

Pěchotní srub MO-S 4 U šedé vily je jednopatrový a čtyřzvonový pěchotní srub („bunkr“) vybudovaný v třicátých letech dvacátého století jako součást československého pohraniční opevnění. Jako jeden z prvních stavěných pěchotních srubů na bohumínském podúseku stavebního úseku Moravská Ostrava, je nejvice podobný bunkrům francouzské Maginotovy linie. Jako další pěchotní sruby z bohumínského podúseku je i tento srub jen jednopatrový a to z důvodu možných záplav, které se daly očekávat díky poloze mezi řekami Odra a Olza.

Pěchotní srub MO-S 4 "U šedé vily", Bohumín,
Pěchotní srub MO-S 4 „U šedé vily“ v Bohumíně

MO-S 4 u Šedé vily najdeme na konci Nového Bohumína na konci zástavby ulice Slezská po pravé straně ve směru na Starý Bohumín (silnice č. 471) před mostem nad dálnicí D1 . U bunkru je dětské hřiště.

Pěchotní srub MO-S 4 "U šedé vily", Bohumín
Pěchotní srub MO-S 4 „U šedé vily“ v Bohumíně

Tento pěchotní srub byl vybetonován ve třetí třídě odolnosti ve dnech 15.6. až 23. 6. 1936 pražskou stavební firmou Dr. Ing. Karel Skorkovský. Jméno „U šedé vily“ má tento pěchotní srub po blízké vile. Srub je ve správě KVH Bohumín, je rekonstruován a má sloužit jako muzeum, je příležitostně přístupný pro veřejnost.
http://www.bunkr-bohumin.cz/

Pěchotní srub MO-S 4 "U šedé vily", Bohumín,
Pěchotní srub MO-S 4 „U šedé vily“ v Bohumíně, pohled od silnice
Mapa pěchotní srub MO-S 4 U šedé vily, Bohumín
Mapa s vyznačením polohy pěchotního srubu MO-S 4 U šedé vily