Most Miloše Sýkory v Ostravě

Most Miloše Sýkory
 

Most Miloše Sýkory se klene přes řeku Ostravici a spojuje Moravskou Ostravu poblíž jejího centra se Slezskou Ostravou. Původně to byl nový Říšský most a byl postaven v roce 1913 na místo původního Říšského mostu (Reichsbrücke), který stál na stejném místě od roku 1886 do roku 1912. Ještě před ním stál asi o třicet metrů proti proudu řeky Řetězový most (Kettebrücke), který se zřítil 15. září 1886, při průchodu hulánů.

Nynější most byl podle projektu ing. Bleicha vyroben ve Vítkovických železárnách. Most je dlouhý deavdesát dva metrů a široký šestnáct metrů, dříve jezdily po mostě i tramvaje. Most je nýtovaný, jednoobloukový se spodní mostovkou, délka oblouku je šedesát metrů a vzepětí sedm metrů.

Most nyní nese jméno po Miloši Sýkorovi, jenž podle oficiální verze zachránil most 30. dubna 1945 před vyhozením do vzduchu pšestřižením kabelů k náložím a po ústupu byl smrtelně zraněn. Existuje i verze podle které byl most zachráněn již 29. dubna díky rakouskému veliteli místní německé vojenské osádky, snad po přímluvě místní kadeřnice paní Blaškové. Vedle mostu je památnik Miloše Sýkory a také pamětní deska.

GPS: N 49°50.24915′, E 18°17.78245′
 

Napsat komentář