Arboretum Nový Dvůr

T3
 
Arboretum v Novém Dvoře patří spíše k méně známým arboretům a botanickým zahradám. Najdeme jej, jak název napovídá, v Novém Dvoře na Opavsku, jenž je součástí blízké obce Stěbořice. Arboretum leží necelých deset kilometrů západně od Opavy při silnici z Opavy směrem na Hlavnice přes Jaktař, Zlatníky a Stěbořice. U arboreta je i zastávka autobusů „Nový Dvůr, Arboretum. Jízdenka z Opavy od vlakového nádraží stojí momentálně 23 korun (autobusy směr Jakartovice, Svobodné Heřmanice). Kolem arboreta vede i zelená turistická stezka z Opavy (z části Jaktař).

Arboretum v Novém Dvoře je ve správě Slezského zemského muzea v Opavě. Bylo založeno v roce 1958. Základem pro něj byl park nacházející se kolem zámečku v Novém Dvoře, který vytvářel do roku 1928 Quido Riedl, jeden z bývalých majitelů zámku v Novém Dvoře (založil také zámecký park v Bílé Lhotě u Olomouce, jenž posloužil později jako základ pro nynější Arboretum Bílá Lhota).

V současnosti najdete v arboretu jak stálou expozici, tak příležitostné výstavy. Stálou expozici tvoří jednak skleníková expozice tropických a subtropických rostlin a jednak dendrologická expozice „Dřeviny pěti světadílů“, která se rozkládá na ploše cca ěš hektarů a obsahuje přes 7000 druhů rostlin z celého světa. Další informace o arboretu v Novém Dvoře u Opavy, jako je otevírací doba, vstupné a další, najdete na szm.cz.
GPS: 49°55’59.734″N, 17°46’23.075″E
 
T3
 
T3
 

Napsat komentář